2016 Winners

Without further ado, we’re proud to present the list of winners from the 2016 award season as decided by you, our voters. Thank you to everyone who participated and congratulations!

Certificates will be mailed out to the winners the weekend of January 14th, and we’ll be billing our Patreon donors at that time also.

Thanks for all your patience and support! Stay tuned for information on the 2017 awards this fall.

– The Audio Verse Awards Team

music

Best Original Composition in a Short form Production

Return Home Theme by Kori Celeste

Best Original Composition in a Long form, Small Cast Production

The Kraken by Sara Fairchild

Best Original Composition in a Long form, Large Cast Production

Rainbow Magic Kittens Theme by Ruth Weber

engineering

Best Audio Engineering of an Original, Self-contained Production

Catherine Rinella for Last Transmission

Best Audio Engineering of an Original, Ongoing, Short Form Production

Mischa Stanton for The Bright Sessions

Best Audio Engineering of an Original, Ongoing, Long Form Production

Mischa Stanton for Ars Paradoxica

Best Audio Engineering of a Fan/Adaptation Production

Roger Payton, Hannah Parsons, Eric Scull, Dan Granata for Improvised Star Trek

writing

Best Writing of an Original, Short Form, Self-contained Production

Jim McDoniel for Last Transmission

Best Writing of an Original, Long Form, Self-contained Production

Meredith Powell Carroll and Ted Wenskus for Take It or Weave It

Best Writing of an Original, Short Form, Ongoing Production

Lauren Shippen for The Bright Sessions

Best Writing of an Original, Long Form, Small Cast, Ongoing Production

Kelsey Leigh, Jack Pevyhouse, Achitha Sanganeethy, and Shannon Sawyer for Jim Robbie and the Wanderers

Best Writing of an Original, Long Form, Large Cast, Ongoing Production

Daniel Manning, Mischa Stanton, Julian Mundy, Tau Zaman, Danielle Shemaiah Pointer and Eli Barraza for Ars Paradoxica

Best Writing of a Fan/Adaptation Production

Nicholas Arganbright for The Magically Unauthorized Misadventures of Rocky & Bullwinkle
production

Best Original, Short Form, Self-contained Production

Last Transmission

Best Original, Long Form, Self-contained Production

Jim Nolan, Private Eye

Best Original, Short Form, Small Cast, Ongoing, Comedic Production

Welcome To Night Vale

Best Original, Short Form, Small Cast, Ongoing, Dramatic Production

The Bright Sessions

Best Original, Short Form, Large Cast, Ongoing Production

Our Fair City

Best Original, Long Form, Small Cast, Ongoing, Comedic Production

Hello, From the Magic Tavern

Best Original, Long Form, Small Cast, Ongoing, Dramatic Production

Wolf 359

Best Original, Long Form, Large Cast, Ongoing, Comedic Production

Wooden Overcoats

Best Original, Long Form, Large Cast, Ongoing, Dramatic Production

Ars Paradoxica

Best Original Anthology/Variety Show

Uncanny County

Best New Original, Short Form, Small Cast, Ongoing Production

The Bright Sessions

 

Best New Original, Short Form, Large Cast, Ongoing Production

It’s All Been Done Radio Hour

Best New Original, Long Form, Small Cast, Ongoing Production

The Penumbra Podcast

Best New Original, Long Form, Large Cast, Ongoing Production

Ars Paradoxica

Best Fan/Adaptation Production

The No Sleep Podcast

actress

Best Performance of an Actress in an Original, Short Form, Self-contained Production

Christina Yoho as Professor Raleigh in Last Transmission

Best Performance of an Actress in an Original, Long Form, Small Cast, Self-contained Production

Ella Polischeck as Amber in Scary Ride

Best Performance of an Actress in an Original, Long Form, Large Cast, Self-contained Production

Nicole Greevy as Sally in A Thing for Machines

Best Performance of an Actress in an Original Ensemble Role for a Short Form Production

Lauren Shippen as Sam in The Bright Sessions

Best Performance of an Actress in an Original Ensemble Role for a Long Form Production

Cecilia Lynn-Jacobs as Captain Isabel Lovelace in Wolf 359

Best Performance of an Actress in an Original Supporting Role for a Short Form Production

Bridget Farmer as Narrator in Return Home

Best Performance of an Actress in an Original Supporting Role for a Long Form, Small Cast Production

Michaela Swee as Hera in Wolf 359

Best Performance of an Actress in an Original Supporting Role for a Long Form, Large Cast Production

Amber Lee Connors as Emma Grayson in The Elysium Project

Best Performance of an Actress in an Original Leading Role for a Short Form Production

Julia Morizawa as Dr. Bright in The Bright Sessions

Best Performance of an Actress in an Original Leading Role for a Long Form Production

Emma Sherr-Ziarko as Renee Minkowski in Wolf 359

Best Performance of an Actress in a Fan/Adaptation Production

Julia Weiss as Lt. Rita King in Improvised Star Trek

actor

Best Performance of an Actor in an Original, Short Form, Self-contained Production

Jordan Shear as Samuel in Last Transmission

Best Performance of an Actor in an Original, Long Form, Small Cast, Self-contained Production

Zane Austin as Nathan in Scary Ride

Best Performance of an Actor in an Original, Long Form, Large Cast, Self-contained Production

Andrew Kaempfer as Orson Welles in The Boy Who Cried Martian

Best Performance of an Actor in an Original Ensemble Role for a Short Form Production

Briggon Snow as Caleb Michaels in The Bright Sessions

Best Performance of an Actor in an Original Ensemble Role for a Long Form Production

Chris O’Connor as Jeff Gibson in Geek By Night

Best Performance of an Actor in an Original Supporting Role for a Short Form Production

Forrest Orta as Buddy in Return Home

Best Performance of an Actor in an Original Supporting Role for a Long Form, Small Cast Production

Zach Libresco as Warren Kepler in Wolf 359

Best Comedic Performance of an Actor in an Original Supporting Role for a Long Form, Large Cast Production

Derek Elwood as Martin Mann in MarsCorp

Best Dramatic Performance of an Actor in an Original Supporting Role for a Long Form, Large Cast Production

Matt Shipman as Nick Landon in The Elysium Project

Best Performance of an Actor in an Original Leading Role for a Short Form Production

Jeff Heimbuch as Jonathan Barker in Return Home

Best Performance of an Actor in an Original Leading Role for a Long Form, Small Cast Production

Zach Valenti as Doug Eiffel in Wolf 359

Best Performance of an Actor in an Original Leading Role for a Long Form, Large Cast Production

Felix Trench as Rudyard Funn in Wooden Overcoats

Best Performance of an Actor in a Fan/Adaptation Production

Matt Young as Capt. Julius Valentine Baxter in Improvised Star Trek